11/21/2019 - پنجشنبه 30 آبان 1398  | 
logo
جستجو
پاییز شهر با گل های رنگارنگ، بهاری شد
ایجاد شده توسط : Admin5ir95 در 10/11/2015 10:33:00 ق.ظ


دیروز هفتمین نمایشگاه فصلی و جشنواره گل های پاییزی با حضور شهردار تهران در محل دائمی نمایشگاه های شهرداری تهران در بوستان گفتگو آغاز به کار کرد. همچنین همزمان با این مراسم نخستین بوستان دوستدار کودک در منطقه 18و در محله خلیج‌فارس به مساحت 4 هکتار افتتاح شد.


بنابراین گزارش رئیس و تعدادی از اعضای شورای شهر تهران نیز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گل و گیاه شهردار تهران را همراهی می‌کردند. آقای دکتر محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاح نمایشگاه فصلی گل‌های پاییزی در سخنانی شهادت سردار پرتلاش سپاه پاسداران انقلاب حاج حسین همدانی را به ملت، رهبر انقلاب و خانواده این شهید تسلیت گفت و از شهید همدانی به ‌عنوان چهره‌ای نام برد که از قبل از انقلاب تا روز شهادتش لحظه‌ای از مجاهدت در راه دفاع ازاین سرزمین و نظام مقدس جمهوری اسلامی و برقراری امنیت مردم کم نگذاشت.

شهردار تهران همچنین در ادامه اظهارات خود بابت برگزاری مرتب نمایشگاه‌های گل و گیاه از سال‌های دور تاکنون قدردانی کرد و از مقوله محیط‌زیست به‌عنوان مهم‌ترین بحث روز و یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های حیاتی دنیای امروز نام برد که در همه شئونات زندگی اثر‌گذار است. وی با اشاره به اینکه همه جوامع در هر سطحی که باشند نمی‌توانند نسبت به محیط‌زیست بی‌توجهی نشان دهند، گفت: یکی از چالش‌های امروز ما در حوزه مسائل محیط‌زیست بد مصرف کردن نعمت‌های الهی است.

آقای قالیباف در توضیح منظور خود گفت:‌ نمی‌گویم کم مصرف کنیم یا قناعت کنیم بلکه اسراف نکرده و بد مصرف نکنیم زیرا ما با شیوه غلط مصرفمان صدمات جبران ناپذیری به محیط‌زیست می‌زنیم که نشانه آن تولید حجم عظیم زباله به میزان 8هزار تن زباله در روز است. وی بابت مصرف بی‌رویه آب آشامیدنی، بهداشتی و کشاورزی و همچنین بنزین هشدار داد و گفت: نوع مصرف ما با هرکدام از کشورهای دیگر که مقایسه شود غیرقابل‌قبول و دفاع است که نشان می‌دهد باید به سمت اصلاح الگوی مصرف حرکت کنیم. مثلا کشور ما سرزمینی نیمه‌خشک است که متوسط بارندگی در آن 230میلی‌لیتر در سال است. این میزان محدود البته با توجه به بحران خشکسالی کمتر هم خواهد شد و از این بابت نیازمند اصلاح الگوی مصرف هستیم. در حوزه مواد غذایی هم شیوه مصرف ما بی‌رویه است که البته با عدالت اجتماعی هم ناسازگار است.

شهردار تهران از تلاش برای اصلاح سبک زندگی و درست مصرف کردن سخن گفت و تأکید کرد که در این حوزه نمی‌توان از دستگاه‌های دولتی انتظار داشت بلکه کاری است که همه باید برای تحقق آن قدم برداریم که البته درعین حالی‌که نیازمند حوصله، دقت، همراهی، مطالعه و اجرای دقیق است به اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی هم نیاز دارد.

رونق کسب و کار تولید‌کنندگان گل و گیاه

دیروز در حاشیه هفتمین نمایشگاه فصلی گل‌های پاییزی محمدباقر قالیباف، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سؤالات آنها پاسخ داد. شهردار تهران یکی از اهداف این نمایشگاه را توجه به رشد تولید و کمک اقتصادی به فعالان این عرصه اعلام کرد و گفت: اگر از خود این عزیزان سؤال کنید یکی از علل رونق اقتصادی و توسعه فرهنگ گل و گیاه را همین نمایشگاه‌ها می‌دانند.

آقای قالیباف همچنین آلودگی هوا را مهم‌ترین معضل شهر تهران دانست که برای مقابله با آن توسعه حمل‌ونقل عمومی، خروج کارخانه‌های آلاینده از شهر، توسعه مترو و گسترش خطوط BRT و جایگزینی موتورهای برقی به جای موتورهای بنزینی درنظر گرفته شده است. به گفته وی هیبریدی شدن تاکسی‌ها از دیگر سیاست‌های شهرداری تهران است که به‌طور جدی دنبال می‌شود. وی ادامه داد: ما در شهر تهران بالغ بر  یک و دو دهم 1/2میلیون تن تولید آلایندگی داریم که بخش عمده آن مربوط به‌خودروهای فرسوده است. شهردار تهران از توسعه فضای سبز به‌عنوان عامل مهمی در کاهش آلودگی هوا نام برد و گفت: آمارها به‌طور دقیق نشان می‌دهد در 10سال گذشته سرانه فضای سبز از نه و پنج دهم 9/5متر به پانزده و پنج دهم 15/5متر افزایش پیدا کرده است و این مسئله در شهر کاملا مشهود است.

علاوه براین کمربند فضای سبز در حریم شهر تهران ظرف 10سال گذشته از 22هزار هکتار به 38هزار هکتار رسیده و درصورتی که 12هزار هکتار دیگر آن نیز انجام شود، کمربند سبز شهر تهران به‌طور کامل در شمال، جنوب، غرب و شرق تهران تکمیل خواهد شد.

بنابراین گزارش آقای دکتر مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز به‌عنوان یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بابت اینکه با وجود ظرفیت طبیعی کشور، صنعت گل و گیاه نه درمیان مردم و نه در صادرات جایگاه مناسبی ندارد، ابراز تأسف کرد.

آقای چمران گفت کشور ما چه از لحاظ گردشگری و چه تولید گل و گیاه می‌تواند ظرفیت ارزآوری و اشتغال‌زایی بالایی داشته باشد.

وی دربخش دیگری از اظهارات خود بابت گسترش چشمگیر فضای سبز پایتخت در 10سال گذشته ابراز خوشحالی کرد و گفت: یکی از اقدامات خوب شهرداری تهران خرید باغات و تبدیل آن به بوستان بوده است که اگر شهرداری تهران این کار را نمی‌کرد معلوم نبود چه بلایی سرشان می‌آمد.

رئیس شورای شهر تهران از مردم نیز برای حفظ و نگهداری فضای سبز شهری درخواست همکاری کرد و گفت: ما حاضریم برای نگهداشت فضای سبز خانه‌های با وسعت بیش از 500مترمربع تسهیلات اعطا کنیم.

ایست کاروان گل به احترام جان‌باختگان منا

آقای مهندس علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در مراسم افتتاح هفتمین نمایشگاه فصلی و جشنواره گل‌های پاییزی گفت: به‌دلیل همدردی و همدلی با خانواده‌های سوگواری که در حج امسال عزیزان خود را در منا از‌دست دادند برخلاف جشنواره‌های قبل کاروان گل در شهر تهران به حرکت درنخواهد آمد. وی ضمن اعلام خبر راه‌اندازی نخستین بوستان دوستدار کودک در منطقه18 خبرداد: در مناطق 15و 20نیز بوستان‌های دوستدار کودک دردست طراحی و اجراست.

هفتمین نمایشگاه فصلی گل و گیاه از نگاه اعداد

مدت برگزاری نمایشگاه: 5 روز، 18 تا 22 مهر
ساعت کار: 10صبح تا 9 شب
تعداد تولیدکنندگان حاضر در نمایشگاه:200
وسعت نمایشگاه: 9 هزار مترمربع
سرانه مصرف گل در ایران : 10 شاخه در سال
سرانه مصرف در کشورهای اروپایی: 100 تا 200 شاخه
رتبه ایران در بین 120کشور صادر‌کننده گل: 67
سهم ایران و 107کشور دیگر از بازار گل: کمتر از 20 درصد 
درآمد سالانه ایران از صادرات گل: 60 تا 70میلیون دلار
تعداد کل تولیدکنندگان گل در ایران: 10 هزار تولید کننده


منبع: به نقل از روزنامه همشهری - شهر نوشت مورخ 19/7/94

print
rating
  نظرات