09/11/1400 - پنجشنبه 11 آذر 1400  | 
logo
جستجو
چهاردهمين نمايشگاه گل و گياه بهاره تهران تا 24 ارديبهشت در بوستان گفتگو برپاست
ایجاد شده توسط : Admin5ir95 در 21/02/1395 12:07:43 ب.ظ

هرسال در اردیبهشت‌ ماه بخش کوچکی از طبیعت روحبخش بهار در محیط نمایشگاهی در معرض دید دوستداران گل و گیاه قرار می‌گیرد.

امسال نيز براي چهاردهمين بار در محل بوستان گفتگو، واقع در بزرگراه چمران، نمايشگاه گل و گياه بهاره برگزار شده كه درآن بيش از 300 توليدكننده داخلي و 30 توليد‌كننده خارجي گل شركت دارند و با عرضه محصولات خود و خلق مناظري زيبا بازديد‌كنندگان اين نمايشگاه را براي ساعاتي به آرامش و طراوت بهاري مهمان مي‌كنند. در مراسم افتتاحيه چهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه تهران، آقای مهندس علي محمد مختاري مديرعامل سازمان بوستان‌ها و فضاي سبزشهرداري تهران، با اشاره به اينكه در آستانه فصل بهار در 40 بوستان شهر جشنواره گل‌هاي لاله برگزار شد، گفت: تعداد بوستان‌هاي تهران در اوايل انقلاب اسلامي تنها 75 مورد بود اما امروز 2هزار و 171بوستان محله‌اي، منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي داريم. همچنين وسعت كمربند سبز تهران كه هم‌اكنون 38 هزار و 700 هكتار است تا پايان برنامه پنج‌ساله دوم شهر تهران به 50 هزار هكتار خواهد رسيد.


از نظر آقای مهندس مختاري اقليم كشور ايران به‌دليل برخورداري از آب و هوايي متنوع مي‌تواند منبع توليد گل و گياه زينتي باشد و با توجه به درآمد ناشي از صادارت گل وگياه و اشتغال‌زايي در اين حوزه، مي‌توان توسعه صنعت گل و گياه را به‌عنوان فرصتي مهم براي عملي‌كردن رهنمودهاي رهبري در سال اقتصادي مقاومتي قلمداد كرد.

  • ايران توليدكننده1800گونه گل وگياه

معاون خدمات شهري شهردار‌ تهران نيز در افتتاحيه چهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي گل و گياه تهران با بيان اينكه هر 50 شاخه گل بايد به اندازه يك بشكه نفت براي كشور ما درآمدزايي داشته باشد، گفت: تنها كشوري هستيم كه 1800گونه‌ گل وگياه توليد مي‌كنيم. آقای مهندس مجتبي عبداللهي با اشاره به اينكه از 14 اقليم شناخته شده در دنيا 12 اقليم در كشور ما وجود دارد، گفت: با وجود آب و هواي نيمه‌خشك شهر تهران، فضاي سبز آن زبانزد همه و آبروي پايتخت شده است. ‌

به گفته آقای مهندس عبداللهي بيش از 15هزار كارگر از فضاي سبز تهران نگهداري مي‌كنند چرا كه مديريت شهري معتقد است فضاي سبز و گل گياه مي‌تواند به افزايش مشاركت، دوستي، همدلي و همچنين ارتباط عاطفي بين ساكنين اين شهر منجر شود. با اين‌همه معاون شهردار تهران بابت سرانه پايين مصرف گل دركشور در مقايسه با ساير شهرهاي دنيا ابراز تأسف كرد و گفت: سرانه مصرف گل براي هر فرد در كشور 10شاخه است، اين در حالي است كه اين ميزان در كشورهاي ديگر 150شاخه است؛ يعني آنها 15برابر ما مصرف گل و گياه دارند. از طرف ديگر آقای عبداللهي ميزان صادارت گل در دنيا را 25 ميليارد دلار اعلام كرد كه در اين ميان سهم ايران تنها 2 درصد اين رقم است. اين نمايشگاه كه از ديروز كار خود را آغاز كرده تا روز جمعه، 24 ارديبهشت، هر روز از ساعت 9 تا 21پذيراي علاقه‌مندان به گل و گياه است.

  • تحمل مشقت در حفاظت از فضاي سبز

آقای دکتر مهدي چمران، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران‌ در افتتاحيه نمايشگاه گل و گياه با اشاره به اينكه مديريت شهري تهران با مشقت و سختي فراواني فضاي سبز را نگه مي‌دارد، گفت: سطح آب‌هاي زيرزميني ما از 30 به 130متر افت كرده است، اين در حالي است كه بخش عمده‌اي از آب آشاميدني ما و آبياري فضاي سبز شهري از محل همين چاه‌ها تأمين مي‌شود.

وي در اين مراسم خواستار توسعه فرهنگ استفاده از گل وگياه در كشور شد و گفت: در گذشته همه مردم در باغچه جلوي درخانه‌هايشان درخت و گل مي‌كاشتند و درحفاظت آن اهتمام داشتند، اين فرهنگ بايد حفظ و ترويج شود، بنابراين هم شهرداري بايد در حفظ و توسعه باغات و فضاي سبز تلاش كند و هم مردم در اين راه شهرداري را حمايت و همراهي كنند. رئيس شوراي اسلامي شهر تهران همچنين تأكيد كرد: از آنجا كه توليد و صادرات گل مشمول تحريم نيست پس مي‌توانيم درآمد خوبي از اين محل عايد كشور كنيم.


منبع: به نقل از ساب پرتال شهرداری تهران مورخ 21/2/95print
rating
  نظرات