چهارشنبه, 28 اردیبهشت,1401  | 
logo
جستجو
آغاز به کار پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه، مورخ 16 اردیبهشت 1396
ایجاد شده توسط : Admin5ir95 در 1396/02/17 10:15:20 ق.ظصبح امروز با حضور معاونين شهردار پايتخت و تعدادي از اعضاي شوراي شهر پانزدهمين نمايشگاه بين المللي گل و گياه تهران افتتاح شد.


به گزارش خبرنگار شهرنوشت، آقای مهندس علي محمد مختاري در آيين افتتاح پانزدهمين نمايشگاه بين المللي گل و گياه تهران که از 16 تا 22 ارديبهشت ماه با راه اندازي کاروان گل و گياه برگزار شد، گفت: سرانه گل در ايران از نظر صادرات بسيار ناچيز است به طريقي که سالانه بين 60 تا 70 ميليون دلار صادرات گل داريم اما در کشور همسايه ترکيه بيش از يک ميليارد دلار در سال صادرات گل و گياه وجود دارد.
مديرعامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران با بيان اينکه در کشور ما تنوع گل و گياه زيادي وجود دارد، تصريح کرد: بايد در زمينه بسته بندي تلاش کنيم تا بتوانيم صادرات را افزايش دهيم چرا که 15 هزار توليدکننده گل و گياه داخلي در کشور داريم و هم چنين مي توانيم با تبديل گلخانه هاي سنتي و آموزش هاي لازم در جهت حمايت از صنعت گل وگياه پيشرفت هاي زيادي داشته باشيم .
وي با تاکيد بر اينکه تاکنون 15نمايشگاه گل و گياه و 8 نمايشگاه فصلي برگزار شده است، تصريح کرد: شهردار تهران معتقد است در زمينه توزيع عادلانه فضاي سبز بايد تلاش کنيم و اين کار را باید از محله محوري آغاز کرد تا فاصله جنوب و شمال شهر بدين طريق کاهش پيدا کند. امروز بهترين بوستان ها با وسعت زياد در شهر تهران در دسترس همه مردم قرار دارند. به طريقي که تا کنون 2 هزار و 212 بوستان منطقه اي، محلي و فرامنطقه اي احداث شده که اين بوستان ها به غیر از کمربند سبز و فضاي سبز بزرگراهي هستند .
مديرعامل سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهر تهران با تاکيد بر اينکه قبل از انقلاب اسلامي سرانه فضاي سبز زير 1 متر با 3.5 ميليون نفر جمعيت بود ، ادامه داد: تا سال 84 اين ميزان فضاي سبز به 9 متر رسيد که در حال حاضر شاهد سرانه سبز 16.7 مترمربع به ازاي هر نفر هستيم .
آقای مهندس مختاري افزود: در پانزدهمين نمايشگاه گل و گياه امسال شاهد 220 واحد توليدي داخلي و خارجي در نمايشگاه هستيم که اين موضوع مشارکت فعال موسسات در قالب تشکل ها را رقم زده است .

خانم دکتر معصومه آباد: نمايشگاه گل در کاهش خشونت هاي شهري تاثيرگذار است
خانم دکتر معصومه آباد عضو محترم شوراي اسلامي شهر تهران با حضور در پانزدهمين نمايشگاه بين المللي گل و گياه تهران با اشاره به اينکه درگذشته سرانه فضاي سبز 9 متر بود و رساندن عدد 9 به شرايط فعلي در يک شرايط اقليمي خشک و با وجود ريزگردها و همچنين آلودگي هوا بسيار حايز اهميت است، گفت: در حال حاضر رسيدن به عدد 16.7 مترمربع هنرمندي مي خواهد و بايد يک مدير هنرمند در اين شرايط اقليمي اين کار را انجام دهد .
وي با اشاره به حضور بيش از 2 ميليون بازديد کننده در نمايشگاه گل وگياه خاطرنشان کرد: اين نمايشگاه يک نمايشگاه فرهنگي است که مي توان گفت در کاهش خشونت هاي شهري نيز نمايشگاه گل و گياه بسيار تاثيرگذار است . هرسال شاهد داستان تکراري حمل ونقل گل و گياه و بسته بندي آن در کشور هستيم اما کي و تا چه زماني اين مساله حل خواهد شد ؟! بسياري از همکاران شوراي شهر مي گويند مگر مي شود عدد 9 را به 16 رسانده باشند اما وقتي سرمان را از پنجره بياوريم و باغات و بوستان ها ي اطرافمان را ببينيم، توسعه فضاي سبز در شهر تهران را طي سال هاي اخير خواهيم ديد .
آباد با اشاره به اينکه برخي از افراد در هفته گذشته گفتند که نيروگاه برق از زباله توليد انرژي ندارد، اضافه کرد: به آنها گفتيم برويد و ببينيد که آيا اين نيروگاه توليد انرژي مي کند يا نه اما جالب توجه است که بعد از يک هفته گفتند بله اين نيروگاه فعال است اما ميزان و مقدار توليدش کم است .
اين عضو شوراي شهر با بيان اينکه در سالي که بوستان ياس فاطمي با 1400 هکتار به بهره برداري رسيد مقام معظم رهبري عنوان مدير جهادي را به شهردار تهران دادند، گفت: از همين جا بايد به عنوان عضو شوراي شهر در راستاي گسترش فضاي سبز و گونه هاي گياهي در شهرتهران از شهردار تشکر کنم. اميدوارم که اين صنعت را رونق دهيم تا در نهايت بتوانيم درآمد زايي و اشتغال در اين زمينه ايجاد کنيم .

چمران: کاهش سرانه فضاي سبز در مناطق مرکزي تهران به دليل بافت متراکم فرسوده است
به گزارش خبرنگار شهرنوشت آقای مهندس مهدي چمران رييس محترم شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه امروز شاهد افتتاح پانزدهمين نمايشگاه بين المللي گل و گياه تهران هستيم، افزود: افزايش سرانه فضاي سبز شهرتهران در ابتداي دهه 80 ، 9 متر بود که در حال حاضر به 16.7 رسيده است که اين يک کار ارزنده و شايسته است. به رغم حملات در خصوص فروش باغات شهر تهران، شاهد افزايش سرانه فضاي سبز در پايتخت هستيم.
وي با تاکيد بر اينکه تلاش اين بوده که فضاي سبز تهران نه تنها از بين نرود بلکه چند برابر هم بشود، عنوان کرد: تهران شهر خشکي است و ميزان آلودگي اش بالاست و فضاي سبز مي تواند به تلطيف هوا کمک کند. در سالهاي اخير رود دره ها به فضاي سبز تبديل شده اند و دامنه کوه ها نيز در افزايش سرانه فضاي سبز شاخص هستند که اين ميزان علاوه بر کمربند سبز تهران و بوستان هاي بزرگي همچون بوستان ياس و ولايت است.
رييس شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به اينکه در شوراي شهر راي داديم تا باغات را خريداري کنيم، يادآورشد: هنوز در مناطق 10،11 و همچنين 12 سرانه فضاي سبز کم است و علت آن مشخص است چرا که خانه هاي قديمي متراکم و بافت فرسوده در اين مناطق زياد است. بايد همانند زمان هاي گذشته که برخي خانه ها را تخريب کردند تا پارک شهر ايجاد شود ما نيز اين کار را انجام دهيم . 


منبع: سایت شهرداری تهران مورخ 1396/2/16

 

 

print
rating
  نظرات