شنبه, 09 بهمن,1400  | 
logo
جستجو
اجازه ساخت برج باغ در تهران را نمی دهیم
ایجاد شده توسط : Admin5ir95 در 1398/02/09 12:53:08 ب.ظ

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در ابتدای سخنان خود در هفدهمین نمایشگاه گل و گیاه تهران، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، روز کارگر و روز معلم گفت: این سرزمین با باغ و گل عجین است و اگر به تاریخ ایران زمین نگاه کنیم، چه ایران پیش از اسلام و چه پس از اسلام، آثار باغ های ایرانی را می بینید. اساساً باغ های ایرانی و فضای سبزی که به هنر هنرمندان ایرانی مزین می شد، بخشی از فرهنگ این سرزمین بوده و هست. 
شهردار تهران با بیان اینکه تاکنون 12 باغ ایرانی به ثبت جهانی رسیده است و امیدواریم این روش و منش در آینده توسعه پیدا کند، اظهار کرد: این بار هفدهمین نمایشگاه گل و گیاه تهران برگزار می شود که باید از دست اندرکاران این رویداد قدردانی کرد. امیدوارم پیام این تلاش ها به مردم شهرمان منتقل شود.


وی در ادامه با اشاره به مهم ترین مشکلات کلانشهرها گفت: آلودگی و ترافیک یکی از عارضه های کلانشهرهاست؛ البته این موضوعات راه حلی روشن، مشخص و ملموس دارند و بسیاری از کشورها از این راه حل ها استقاده کردند. با این وجود، شهر تهران که یکی از زیباترین شهرهای ایران است در اثر کم توجهی به راهکارها به شکل «انباشته» با مشکلات ترافیک و آلودگی مواجه است. 
شهردار تهران ادامه داد: یکی از این راه حل ها کنترل آلودگی و منابع آلاینده است و راه دیگر توسعه فضای سبز، چه در داخل و چه در کمربند شهر است. در این دوره از مدیریت شهری با اهتمام اعضای شورای شهر و جهت گیری مدیریت شهری کارهای بزرگی از جمله جلوگیری از تخریب باغ ها انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: با ضوابطی که در شورای شهر تصویب شد و در شورای عالی شهرسازی هم در حال بررسی است، تجدید نظر در قوانین مربوط به حفظ باغات شهر در دستور کار است و دیگر برج باغ در تهران ساخته نخواهد شد. ضمن اینکه، تلاش می کنیم مالکین را تشویق کنیم که در عین حفظ باغ ها، منافع شان حفظ شود.
شهردار تهران با تاکید بر کنترل آلودگی شهر تهران نیز گفت: هیچ راهی جز این نداریم که منشاء آلاینده ها کنترل و اکسیژن بیشتر در شهر تولید شود. باید باغ های باقیمانده را که برخی از آن ها در اختیار نهادهای دولتی و حکومتی است، با مذاکره حفظ کنیم.

حناچی با بیان این که «این نعمت بزرگی است که آدم با گل و گیاه سر و کار داشته باشد » عنوان کرد: گاهی به پیشه آقای مختاری (مدیرعامل سازمان بوستانها و فضای سبز شهر تهران) غبطه می خورم، مطمئنا دعای خیر مردم هم پشت سر ایشان خواهد بود. در کشور ما تنوع گونه های گیاهی بسیار است و در این شرایط می توان با هزینه های کم، بهره وری بالایی به دست آورد. این امر این بخشی از سیاستی است که در کشور باید تعقیب شود. علاوه بر این، بسیاری از کشورها متقاضی محصولات صنعت گل ایران هستند. 
شهردار تهران در پایان از تمامی کارگرانی که برای حفظ فضای سبز، نظافت و زیبایی شهر تلاش می کنند، قدردانی کرد.

شهردار تهران در جمع خبرنگاران:
تغییر کاربری ها زمانی قابل قبول خواهند بود که منجر به تخریب باغ نشوند
شهرنوشت: شهردار تهران بر عزم مدیریت شهری برای حفظ باغات تهران تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در حاشیه هفدمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه تهران در جمع خبرنگاران گفت: تهران از نظر فضای سبز یکی از زیباترین شهرهای ایران و جهان است، هر چند که این شهر از هوای آلوده و ترافیک رنج می برد.

شهردار تهران ادامه داد: برای حل این مشکل هم راهی جز توسعه فضای سبز و به کاربردن سایر راه های شناخته شده برای کنترل آلودگی و ترافیک وجود ندارد.
وی بر حفظ باغات تهران تاکید کرد و گفت: جلوگیری از تخریب باغات و تثبیت آن ها از اهداف اصولی ماست و بر همین مبنا مجوز هیچ برج باغی در تهران داده نمی شود.

حناچی با بیان اینکه تمامی باغ های تهران باید برای مردم تثبیت شوند، خاطرنشان کرد: به همین منظور با مالکان این باغات مذاکره می کنیم تا آن ها را حفظ کنیم و تغییر کاربری ها تنها در صورتی قابل قبول خواهند بود که منجر به تخریب باغ نشوند.

مختاری در «هفدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه تهران» تاکید کرد
لزوم افزایش 5 برابری سرانه گل برای هر شهروند/حضور 290 تولیدکننده داخلی در این دوره از نمایشگاه
شهرنوشت: مدیرعامل بوستان ها و فضای سبز شهر تهران گفت: در آغاز دهه 90 سرانه شاخه گل برای هر نفر ده شاخه بود که باید این میزان حداقل 5 برابر رشد کند.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، علی محمد مختاری در هفدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه تهران با بیان اینکه گل در فرهنگ ایرانیان جایگاه ممتازی دارد، گفت: گل یادآور نوزایی و حیات دوباره طبیعت است و در ادبیات فارسی نیز حضور پر رنگ دارد.
وی به نقش گل در بهبود کیفیت زندگی اشاره و اظهارکرد: تحقیقات نشان می دهد کاشت و نگه داری از گل منجر به مقابله با افسردگی و ایجاد نشاط و شادابی در زندگی بشر می شود. استفاده از گل در اماکن عمومی می تواند، علاوه بر افزایش زیبایی شهر، به توسعه صنعت گل و گیاه کمک کند. 
مدیرعامل بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در خصوص اینکه در زمینه سرانه مصرف گل در کشور آمار دقیقی نداریم، ادامه داد: در آغاز دهه 90 سرانه گل، ده شاخه گل برای هر نفر بود که باید این میزان حداقل 5 برابر رشد کند. صنعت گل و گیاه ظرفیت بالایی برای اشتغال دارد و باتوجه به همسایه های پر مصرف برای گل، می توانیم بازار صادراتی خوبی را در این زمینه ایجاد کنیم.
مختاری با بیان اینکه ما از نظر تنوع گیاهی در جهان حرفی برای گفتن داریم، یادآور شد: البته در زمینه گل و گیاه حدود 50 تا 100 میلیون دلار صادرات داریم که این میزان بسیار کم است که باید این را تقویت کنیم که این موضوع نیاز به کارکردن روی بسته بندی و حمل و نقل گل دارد.
وی درباره نمایشگاه هفدهم گل و گیاه تهران نیز گفت: این نمایشگاه با 290 تولیدکننده و موسسه تولیدی داخلی و نیز از کشورهای مختلف پذیرای میهمانان است.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به اینکه بسیاری از محصولات این نمایشگاه قابل رقابت با نمونه های خارجی بوده و امکان تولید صنعتی آن فراهم است، خاطرنشان کرد: امیدوارم این صنعت در آینده معادلات اقتصاد تک محصولی را به هم بزند.

 


 

 

 

 

 

 
 


 

 

 

 
 


منبع: پرتال شهرداری تهران، مورخ 98/2/9

print
rating
  نظرات